banner

AKTUALNOŚCI

Warsztaty Kompetencji czytelniczych - 4 października 2022 r.

We wtorek 4 października Biblioteka Publiczna w Środzie we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 rozpoczęła realizację kolejnego cyklu zajęć, poszerzających kompetencje czytelnicze mieszkańców naszego miasta.

We wtorek 4 października Biblioteka Publiczna w Środzie we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 rozpoczęła realizację kolejnego cyklu zajęć, poszerzających kompetencje czytelnicze mieszkańców naszego miasta. Zajęcia te ze względu na remont biblioteki odbywają się w sali szkoły, a potrwają przez 3 wtorki października – 4, 18 i 25 o godz. 17.00. Wstęp na nie jest wolny. Skierowane są do osób, które uczą czytać lub uczą się czytać. Prowadzi je doświadczona  trenerka czytania , pani Małgorzata Swędrowska z UAM Poznań. Pierwsze z zajęć dotyczyły tzw. picturebooków – są to książki nowego typu, w których tekstu jest mało lub nie ma go wcale, natomiast ilustracje pozwalają na swobodne tworzenie fabuły, a tekst – jeśli jest - również daje swobodę interpretacji. Tego typu książki  eksperymentalne przeznaczone są dla dzieci, ale i dla dorosłych. Moda na nie od kilku lat pojawiła się także i w Polsce, gdyż pozwalają czytelnikom na swobodę  i wyzwalają kreatywność oraz wyobraźnię. Tworzą je pisarze i artyści plastycy. W zajęciach brały udział przede wszystkim osoby zawodowo zajmujące się nauką czytania, ale przyszli także młodzi rodzice. Trenerka pokazała różnorodne typy książek i zademonstrowała, jak można się nimi dobrze bawić. Zajęcia trwały nieco ponad godzinę i mocno ożywiły wszystkich uczestników.

Za dwa tygodnie, 18 października, drugie z cyklu zajęć n.t. technik czytania. Tym razem tematyka dotyczyć będzie „777 sposobów na czytanie wierszy”. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich nauczycieli czytania, polonistów, ale i rodziców czy sympatyków poezji. Na pewno niejedna osoba zdziwi się, co można zrobić z wierszem i jak się nim bawić.

Całość  zajęć organizowana jest w ramach tegorocznego projektu Biblioteki pt. „Wciągnięci w litery”, a finansowanego przez MKiDN i program Partnerstwo dla książki.

 Lista aktualności
fb
blog
Serwis www.biblioteka.sroda.wlkp.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij . Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.